Kontaktné rodičovstvo

20.01.2021

Kontaktné rodičovstvo

V skratke by som rada vyzdvihla pri kontaktnom rodičovstve týchto 7 bodov:

1. Bonding

Je to vytvorenie dôvernej a láskyplnej väzby medzi matkou a novorodeniatkom. Základom je  včasný kontakt telo na telo bezprostredne po pôrode. Dieťatko, ktoré sa z teplého a príjemného pološera maternice  s tlmenými zvukmi dostane do nášho o niekoľko stupňov chladnejšieho, ostro osvetleného sveta plného cudzích ľudí a zvukov zažíva stres. Známa vôňa maminky, teplo jej tela a tlkot srdca, ktorý neustále počúvalo vo svojom predchádzajúcom bezpečnom domove mu pomôžu sa ukľudniť a prispôsobiť sa novému prostrediu. Dieťatko, ktoré je priložené na bruško mamy začne po chvíli skúmať a olizovať svoje rúčky pokryté plodovou vodou a mázkom, ktoré majú veľmi podobnú vôňu ako materské mliečko. To ho stimuluje vybrať sa na prvý prieskum, odrážať sa nôžkami a pohľadať bradavku - tá počas tehotenstva mnohým ženám stmavne a tak pôsobí kontrastnejšie a slabo vidiace novorodeniatko ju ľahšie uvidí. Tvar bradavky a veľkosť dvorca je pre dojčenie dieťatka nepodstatné. Dieťatko sa dokáže prisať aj na veľkú bradavku. 

2. Dojčite na požiadanie

Ideálne pre dieťatko aj maminku je dojčiť vždy, keď si dieťatko pýta. Ono najlepšie cíti, kedy má hlad, smäd, kedy potrebuje upokojiť, uspať, zohriať sa, ochladiť sa, zabaviť sa. Verte inštinktom svojho dieťatka a aj tým Vašim. Vtedy sa dejú zázraky :) Dieťatko je spokojné a aj maminka je týmpádom spokojná. A to je najdôležitejšie.  

3. Noste v šatke alebo nosiči

Bábätko je v šatke kľudné, pretože je v blízkosti maminky a spoznáva jej rytmus srdca a vôňu. šatka ho objíma tak, ako bolo zvyknuté v maternici a teda mu simuluje známe a bezpečné prostredie. Blízkosť mliečka je ďalší bonus - keď dieťatko cíti jeho vôňu, bude sa častejšie prisávať. 

4. Spite spoločne

Spanie v spoločnej posteli pomáha upevňovať väzbu medzi maminkou a dieťatkom. Chráni ho pred stresom a úzkosťou a dokonca znižuje riziko syndrómu náhleho úmrtia u dojčiat. Navyše je takéto spanie pohodlné pre nočné dojčenie a učí dieťatko, že tma a spánok sú bezpečné.

5. Dôverujte plaču Vášho dieťatka 

Plač dieťatka má vždy nejaký dôvod. Ak je bábätko najedené, nie je pocikané a nič ho nebolí, je možné, že prežíva stres a potrebuje kontakt s maminkou. Rodičia by dieťatko nemali nechať vyplakať, pretože mu tým dávajú najavo, že sa o jeho potreby nezaujímajú.

6. Zachovajte si rovnováhu 

Rodičia by nemali zabúdať ani na svoje vlastné potreby a snažiť sa ich zladiť s kontaktnou výchovou. Je dobré, ak si popri starostlivosti o Bábätko nájdete čas aj na seba, partnera, kamarátky, obľúbenú knihu alebo cvičenie. Upratovanie počká :) poprípade požiadajte v tejto oblasti o pomoc .

7. Dávajte si pozor na dobre mienené rady

Tento bod hovorí o dôvere a presvedčení Vás rodičov vo výchovný smer, ktorý ste si zvolili. Negatívne reakcie okolia a rady by Vás nemali rozrušiť. Verte svojím rozhodnutiam a najmä svojej intuícii. Tá materská je vždy správna. Dôverujte jej.